Jelenlegi hely

Túlgondoskodás vagy jó szülőség? Hol az egészséges határ?

Mire számíthatunk akkor, ha sohasem mondunk nemet gyermekeinknek, ha mindent megengedünk és ha folyton körülöttük legyeskedünk reagálva minden apró rezdülésükre?  Amanda Gummer brit pszichológusnő szerint az ilyen szülői hozzáállás melegágyát képezi a viselkedési problémáknak.

Ellentétben ugyanis a közhiedelemmel - miszerint az elhanyagoló szülői bánásmód eredményezi a gyerekek magatartási problémáit -, általában a középosztálybeli szülők gyerekeivel van a legtöbb probléma, mégpedig azokkal, akiknek a szüleik sohasem mondanak nemet, és minden pillanatban egyengetik a sorsukat, mert azt gondolják, így lesznek ők valóban boldogok, ők pedig jó szülők.

A kutatási eredmények sajnos megcáfolják a szülők helyesnek vélt gondolkodásmódját. Egyre növekszik ugyanis azoknak a szülőknek a száma, akik túlságosan elkényeztetik a gyermekeiket. Biztosan láttunk már olyan eseteket, amikor a szülők minden erejükkel azon voltak, hogy még egy karcolás se legyen a gyermekükön, vagy egy kis kosz se a ruhájukon…Ők azok, akik minden pillanatban egy burokban tartják a gyermekeiket, ami később viszont negatív hatásokat fog eredményezni a gyermekek viselkedésében és gondolkodásában.

Amennyiben az első pár évben egy ilyen burok van a gyermekek körül, akkor úgy fognak érkezni az iskolába, mint akik az életre teljesen felkészületlenek, mert az elkényeztető szülői magatartás pont nem azt eredményezi, mint amire a szülők vágynak: nem óv meg a bajtól.

Miért fogja kellemetlenül érezni magát a gyermek az iskolában?

Képzeljük el, hogy a gyermekünk egyik napról a másikra bekerül egy osztályközösségbe, ahol rögtön fel van adva a lecke: alkalmazkodni kell a többi gyerekhez, valamint a tanítókhoz. Már nemcsak ő van a középpontban, nem csak vele foglalkoznak és ez nem lesz jó érzés számára. Ezért általában ahhoz folyamodik, hogy elkezdi zavarni a foglalkozásokat és az órát, rosszalkodik, hogy felhívja magára a figyelmet, ráadásul agresszívvá és nehezen kezelhetővé is válik. Amanda Gummer szerint az érintett gyermek kudarcokat fog átélni, amelyek majd negatívan befolyásolhatják a későbbi tanulmányait és a tanuláshoz/iskolához kapcsolódó élményeit.

A pszichológusnő szerint a gyermekeknek szüksége van szabályokra és határokra és úgy kell velük bánni, hogy tanulhassanak a hibáikból, tehát hagynunk kell, hogy olykor például fázzanak, éhesek legyenek, vagy megsértsék magukat.

N.H.Helga - Kecskemétimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Tudtad, hogy a kerti törpéknek is van világnapjuk?

Tudtad, hogy a kerti törpéknek is van világnapjuk?

Beköszöntött a jó idő és egyre több kertben felbukkannak ismét a kerti törpék. Lehet őket szeretni, vagy kimondottan utálni, egy biztos: bizony van világnapjuk is. Garden Gnome Day, vagyis a kerti törpék világnapját ugyanis minden év június 21-én ünneplik.
Te hogyan ünnepelnéd a Szülők Világnapját?

Te hogyan ünnepelnéd a Szülők Világnapját?

Tudtad, hogy a  Szülők Világnapját (Global Day of Parents) június 1-jén ünneplik világszerte?
Testmozgás és mentális egészség: a jólléthez vezető út

Testmozgás és mentális egészség: a jólléthez vezető út

Miért fontos a fizikai egészség mellett a mentális egészség megőrzése, fejlesztése?
Hogyan segíthetjük a gyermekek nyelvi fejlődését?

Hogyan segíthetjük gyermekünk nyelvi fejlődését?

A téma szakértője, tudása és a széleskörű  tapasztalata alapján biztos segítője lehet a hasonló problémával küszködő gyermekeknek és szüleiknek.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére